A 2023-as a Biztonságos Internet Napját (Safer Internet Day – SID) ma, február 7-én, kedden tartják, immár 20. alkalommal világszerte.
A kampány tevékenységének nagy része a közösségi médiában jelenik meg, a #SaferInternetDay és #SID2023 hashtagek ezt jelölik.
Ezt a napot minden év februárjában világszerte megünneplik, a Biztonságos Internet Központok, a Biztonságos Internet Napja Bizottságok és más támogatók minden országban összefognak, hogy megtervezzék és szervezzék az eseményeket.
A Safer Internet Program (SIP) magyarországi konzorciumvezetője, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Orczy Úti Kollégiumában internetbiztonsággal kapcsolatos programot szervezett 2023. február 7-én.
A Biztonságos Internet Nap célja, hogy az Európai Unió Safer Internet Programjában csaknem 200 ország ugyanazon a napon hívja fel a figyelmet az internet szükségességére, előnyeire és veszélyeire. Kormányok, nagy informatikai cégek, civil szervezetek, pedagógusok, gyerekek és szüleik fognak össze, hogy együtt mutassanak rá a világháló fontosságára. Ez a nap lehetőséget teremt, hogy a gyerekeket olyan hasznos tartalmak felfedezésére és létrehozására buzdítsa, amelyeket később a családban, iskolában, barátokkal, majd a munkájuk során is tudnak használni.

A rendezvényhez kapcsolódva két pályázatot írtak ki gyerekeknek. A SID-napra e pályázatok nyerteseit, szüleiket és tanáraikat hívták meg. Idén a legókészítő pályázatra 81, a videókészítő pályázatra pedig 29 munka érkezett be.
A Biztonságos Internet Nap rendezvényen a pályázat nyertesei mentorok irányításával többfordulós internetbiztonsági játékon vesznek részt, ahol többek közt internetbiztonsági kvíz várja őket.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Orczy Úti Kollégiumában tartott eseményen a köszöntőbeszédet Edvi Péter, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat alapító elnöke tartotta.
A gyerekeket kísérő szülőknek és tanároknak előadásokkal készültek az okos internethasználattal kapcsolatosan:
- Bereczki Enikő, ifjúsági és generációs szakértő: „A közösségi média hatása a gyermekek, fiatalok önértékelésére, testképére”
- Krasznay Csaba, az NKE Eötvös József Kutatóközpont Kiberbiztonsági Kutatóintézetének vezetője: „Kiberbiztonság a közösségi médiában, avagy jótanácsok aktív és kevésbé aktív TikTok/Insta/Youtube/Facebook felhasználóknak”
- Szabó Péter, a Microsoft Magyarország ügyvezető igazgatója: „Oktatás, tudatosítás, felelősségvállalás – Gyerekek biztonsága a világhálón és általában a digitális világban”.
A pályázatok ünnepélyes eredményhirdetését és az ajándékátadást a SID-nap végén rendezik meg.
Kapcsolódó cikkünk:
A Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat 1998 óta foglalkozik a médiának a gyermekekre, fiatalokra és családokra gyakorolt hatásával, 2009 óta pedig az európai Safer Internet Programban (SIP) tudatosság-növelő központként, forródrótként (hotline) és konzorciumvezetőként is működik. Ebben a minőségében gyermekek, szülők és tanárok felvilágosítását, a program népszerűsítését tűzte ki célul.
Céljuk, hogy tanítsák a gyerekeket, a szülőket, a tanárokat és a döntéshozókat az internet biztonságosabb használatára és előnyeire. Felhívják a figyelmet az interneten leselkedő veszélyekre, ugyanakkor megteremtik a problémák orvoslásának, illetve a segítségnyújtás lehetőségét.
További kapcsolódó cikkünk:
Forrás: https://www.saferinternetday.org/ és https://saferinternet.hu/
Hozzászólások