Februárban még javában telet jegyzünk, sokszor kemény mínuszokkal, hatalmas hótakaróval.
Február egyben az utolsó téli hónap is. Valószínűleg ez lehet az oka annak, hogy már sokan vágynak a hűvös, komor tél végére, az enyhébb, tavaszias időjárásra. Ugyan a csillagászati tél a februárral még nem ér véget, azonban a meteorológiai tél a február utolsó napjával már igen. Lélekben a hosszúra nyúlt tél után a hobbikertész a gereblye vagy a metszőolló után nyúl. Már nincs sok hátra, hamarosan itt a tavasz. Sietségre azonban semmi ok, mindennek eljön a maga ideje, azonban ekkortájt már elődeink is nagyon készültek a tavaszra és figyeltek az apró jelekre.
Február a télutó és a jégbontó hava: a februári népszokásokból kiderül, hogy egykoron miként hangolódtak a tavaszra. Az alábbi jeles napok évszázados megfigyeléseken alapulnak, melyek a régi időkben támpontokként szolgáltak a gazdálkodásban, a népi életben. Február jeles napjai, bizony a kertészkedés szerelmeseinek is jó szolgálatot tehetnek, érdemes a jóslatokon elgondolkodni:
- Február 6. Dorottya napja: „Ha Dorottya szorítja, Julianna tágítja.” Vagyis, ha Dorottya-napkor fagy, akkor Julianna napjára (febr. 16.) megenyhül az idő. Ez fordítva is igaz: “Ha Dorottya locsog, Julianna kopog.”
- Február 10. Skolasztika napja: Kolos napja, azaz a termőnap. Ekkor gyűjtik az oltóágakat, mellyel a gyümölcsfákat oltják majd gyümölcsoltókor.
- Február 14. Bálint napja: Veréblakodalom” a jel, a hangos csivitelés a jobb idő hírnöke. A Bálint napi időjárásból következtetnek a termésre. Hideg és száraz idő esetén jó termést jósoltak.
- Február 16. Julianna napja: Julianna napjára jóformán már enyhül az idő, azonban sokszor van ez másként: „Julianna kitette a dunnáját és az kiszakadt” vagy, hogy „Julianna megrázza a dunnáját” – melyre sokszor mondták azt, hogy: „Bolondoznak a Julisok”. De Julianna napjától az idő melegebbre fordulását várták már.
- Február 19. Zsuzsanna napja: Zsuzsanna napján pacsirta éneket vártak, mely a tavasz közeledtét jelezte. Ha ezen a napon nem szólal meg a pacsirta, vagy ha alacsonyan repül, akkor még hideg várható, azonban, ha magasan száll, akkor már közel a jó idő – a mondás szerint „Zsuzsánna elpisili a havat”.
- Február 22. Üszögös Szent Péter napja: így szól a monda: „Péter üti az üszögöt, jön a melegebb idő”. Ekkor azt is mondják, hogy amilyen az idő ezen a napon, olyan lesz József-napkor is.
- Február 24. Mátyás napja: Mátyás napja bővelkedik megfigyelésekben, hiszen a hagyomány szerint Mátyás „ha talál jeget megtöri, ha nem talál csinál”, és „ha Mátyás napján esik az eső, akkor elveri a jég a termést”. A megfigyelések szerint, „ha Mátyás napján fagy, akkor még negyven fagyos éjszaka következik“.
A hobbi kertészeknek nem kell tovább várniuk, itt az idő felkészülni a tavaszra – februárban is akad bőven munka a kert körül. A február fordulópont egy kert életében, ugyanis rendszerint még hideg van, de a tavasz jelei már megmutatkoznak, ahogyan az a megfigyelésekből is kiderült. Sokunk örömére a nappalok egyre hosszabbak, melyet a korábban elvetett magvak és hagymás növények is díjaznak, hiszen ekkor kelnek életre.
A tavalyról maradt vetőmagokat érdemes elővenni: itt az ideje a szortírozásnak és a rendszerezésnek. Rendezhetjük őket fajtájuk vagy vetési időszakuk szerint. Ekkor készíthetünk vetési tervet is, amely nagyban megkönnyíti majd jövőbeni tevékenységünket.
Ellenőrizzük a kerti szerszámok állapotát: karbantartásra fel! A szerszámokat legjobb esetben tisztán tettük el és száraz helyen tároltuk a télen. Sajnos még így is előfordulhat, hogy megjelenik a rozsda bizonyos szerszámokon. Érdemes még a tavasz előtt ezeket ellenőrizni, javítani, esetleg cserélni.
Induljon a palántanevelés: február közepével bizony megkezdhetjük a palántanevelést is. Bizonyos fajtákkal nem érdemes márciusig várni. Paradicsomot és paprikát egy napfényes, meleg balkonon is nevelhetünk.
Esővíz tartályokat előkészíteni: ha rendelkezünk olyan tartállyal, amely alkalmas az esővíz összegyűjtésére, akkor a tartós fagyok elmúltával érdemes azt kihelyezni.
A tavalyról lehullott, megmaradt lombot gyűjtsük össze: érdemes az összegyűjtött avart komposztálni, majd feldolgozni.
Hozzászólások