Új rovat, új tartalom. Régóta készültem hasonló sorozatra, de azt gondolom, a jelenlegi helyzet felerősíti a létjogosultságát egy könyvekkel foglalkozó cikksorozat, blog vagy ajánló indításának.
Ma, amikor lépten-nyomon az jön velünk szembe, hogy #maradotthon, és #olvassotthon talán sokak kezébe, vagy mondhatnám azt is, hogy sokunk napirendjébe újra bekerül a könyv, avagy a könyvolvasás. Jó esetben van mit levennünk a polcról, elő tudjuk szedni a karácsonyra kapott könyveket, de van más alternatíva is. Ezzel a rovattal sok-sok izgalmas aspektusból fogom nektek megmutatni a könyvek iránti szeretetemet és tiszteletemet, és betekinthettek hozzám, láthatjátok, nálam milyen könyvek vannak a „Könyvespolc.On”. Ma összeszedtem pár fontos alapgondolatot, hogyan is kezdjünk hozzá az olvasáshoz.
Ma, amikor lépten-nyomon az jön velünk szembe, hogy #maradotthon, és #olvassotthon talán sokak kezébe, vagy mondhatnám azt is, hogy sokunk napirendjébe újra bekerül a könyv, avagy a könyvolvasás. Jó esetben van mit levennünk a polcról, elő tudjuk szedni a karácsonyra kapott könyveket, de van más alternatíva is. Ezzel a rovattal sok-sok izgalmas aspektusból fogom nektek megmutatni a könyvek iránti szeretetemet és tiszteletemet, és betekinthettek hozzám, láthatjátok, nálam milyen könyvek vannak a „Könyvespolc.On”. Ma összeszedtem pár fontos alapgondolatot, hogyan is kezdjünk hozzá az olvasáshoz.
- Gondoljuk át milyen könyveket szerettünk régen. Először tényleg csak gondolkodjunk, ne rohanjunk fejjel a falnak! Azért fontos ez, mert amikor ténylegesen a kezünkbe fogunk egy könyvet a megfelelő olvasmánnyal tudunk kezdeni! Ha a Jókai: Kőszívű ember fiai című klasszikust szeretted, akkor bátran vedd elő. Ha az olvashatatlan volt számodra, akkor nem feltétlenül kell erőltetned. (Bár megjegyzem hatalmas élmény Jókait felnőtt fejjel újraolvasni.) Tervezzük meg milyen könyvvel csapunk bele a lecsóba.
- Olvasd újra a régi kedvencedet! Biztos vagyok benne, hogy a nagy többségnek volt legalább egy kedvenc, meghatározó könyv az életében. Ugyanaz a könyv jelenthet mást és mást bizonyos időszakokban. Idézd fel egy régi könyvélményedet, és újraolvasás után nézd meg, ma milyen hatással van rád az a korábbi olvasmány. Meglepő dolgokra is fény derülhet. Például, hogy ma már másképp látsz bizonyos dolgokat, mint húsz évesen.
- Ne a közösségi médiafelületek elvárásai szerint válasz könyvet. Ha látod, hogy egy-egy könyvet sokan posztolnak, attól még nem biztos, hogy az a te olvasmányod. Bármelyik könyvről lehet remek képet készíteni, és egyáltalán nem biztos, hogy aki kitette a „toplistás” könyv fotóját, el is olvasta azt. J
- Bátran végy a kezedbe ponyvát! Nem szégyen ponyvaregényt olvasni. Ha az kapcsol ki, akkor csak tessék! A könnyed témájú könyvek azért jók, mert nem kell túl sokat agyalni rajtuk, de mégiscsak kiszakítanak a valóságból. Valljuk be, ez azért ma nagy kincs. Ha már két órája nem hallottuk, vagy gondoltunk arra a szóra: koronavírus, máris jobb kedvünk lehet.
- „Haladó” olvasóként próbálkozhatsz a középiskolai olvasmányokkal. Én például emlékszem, hogy Viktor Hugó Nyomorultak című regénye nem tartozott a kedvenceim közé középiskolában, ám amikor újraolvastam majdnem belehaltam Jan Valjean szenvedéseibe, és utána Hugo más könyveit is szívesen elolvastam.
- Ha nincs könyved otthon, rendelj webshopból, vagy kérj egyet a barátnődtől! A higiéniai szabályok betartásával egy pillanatra összefuthattok, szigorúan maszkban, és gumikesztyűben, amíg a könyvet átadjátok egymásnak. A webshop munkatársai is védőfelszerelésben dolgoznak. (Láttam róla fotót).
- Olvass önfejlesztő könyveket! Ha újra beleveted magad a sci-fi, romantikus vagy kaland és történelmi regények forgatagába rájössz, hogy az intellektuális fejlődésed lekövetése érdekében a belsődben lezajló változásokat jobb megérteni, mint hagyni elveszni. Ennek nagy hasznát veszed majd, amikor újra visszaáll a rend a világban. Keress olyan könyveket, amik segítenek megérteni „önmagadat”. Ha nem elérhető számodra könyvek formájában ilyen irányú tartalom, akkor bátran keress rá a neten. Számtalan szakirodalmi cikk segíthet a mentális egészséged megőrzésében, és érzelmi intelligenciád fejlesztésében.
- Szerezz be E-book olvasót, vagy a meglévő kütyüdre könyvolvasó App-ot, vagy programot!Sokféle E-book olvasó áll a rendelkezésünkre, sőt az okostelefonokra lehetőségünk van könyveket letölteni (feltéve, ha erre alkalmas készülékünk van, és jó a szemünk).Kérj segítséget bátran, nem baj, ha nem tudod magad megcsinálni. Most, hogy az emberek 90%-a az online térben mozog megoldható egy Skype beszélgetés során, hogy a „kocka” haverod segítsen beállítani a te elektronikai kütyüdet. Megjegyzem: figyelj az illegális letöltésre! Ne tedd! Tartsd szem előtt a tényt: az írók abból élnek, hogy te megvásárolod a könyvet, vagy papír alapon vagy e-book formában. Emellett találhatók ingyenes tartalmak is a neten, sok kiadó elérhetővé tett bizonyos regényeket. Ezekre egyszerű kereséssel rátalálsz.
- Van kedvenc filmed, ami könyvadaptáció? Olvasd el az eredeti regényt! Meg fogsz lepődni, mennyi mindent megtudsz a szereplőkről, ami nem fért bele a közel 100 percbe. Rájössz majd milyen igaz az a tény: a regény sokkal jobb, mint a film. Persze kivételek mindig vannak: én általában előbb a könyvet olvasom el, de korábban belefutottam egy romantikus filmbe, amit aztán könyvben is megvettem, és természetesen el is olvastam. Hogy lássátok, nem vagyok elfogult mindennel, ami könyv, a fenti számtalan példa ellenére most mégiscsak a kivételt osztom meg veletek. A Szerelmünk Lapja film sokkal jobb, mint az eredeti Nicholas Sparks regény. Vagy a fordítás nagyon kezdetleges, vagy Rachel McAdams és Ryan Gosling szereplőpáros zseniális játéka van ilyen hatással a sztorira. De a lényeg, teszteld te magad a könyvadaptációk egyikét!
- Ne érzed kényszernek az olvasást! Senki nem vet meg azért, ha te nem posztolsz napi szinten könyveket, könyvlistákat. Ne másokért végy kezedbe könyvet, hanem saját magadért! Azért, mert minden egyes betű, szó és mondat beépül a tudatalattidba és segít abban, hogy boldogabb legyél! Egy jó könyvélmény a szervezetünkben endorfint termel, amitől jobban fogjuk érezni magunkat és nem mellesleg az olvasás a stressz-faktort is csökkenti.
+ 1 Az új rovattal segíteni szeretnék nektek eligazodni a könyvek világában. Számtalan könyvélményt és hasznos információt megosztok majd veletek a jövőben. Egy örök klasszikus, Szabó Magda sorait idézem: „Tanuld meg, hogy amíg élsz, addig nem késő semmi.”
Olvass velem, és ismerd meg mi van nálam a Könyvespolc.On!
Olvass velem, és ismerd meg mi van nálam a Könyvespolc.On!
Hozzászólások