A CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál nem csak a filmes versenyprogramja miatt fontos nemzetközi esemény, hanem emellett egyéb programokkal is szolgál, ilyenek többek közt a könyvbemutatók és az idén indult CineFest Social.
A CineFest 16 éven át szervezte meg a Roma Kép elnevezésű programot, melynek elsődleges célja a romák mozgóképes ábrázolásának elemzése volt. 2023-ban a program CineFest Social néven hátrányos társadalmi és kulturális helyzetekkel foglalkozik.
Ilyen a Szabadító is, Hajnal Gergely alkotása. A követéses dokumentumfilmben Lólé Attilával ismerkedhetünk meg, akit 18-szor ítéltek el, összesen 6 és fél évet töltött különböző börtönökben. Mikor utoljára szabadult, eldöntötte, leteszi a drogokat, felhagy a bűnözéssel.
Nehéz sorsú családból származik, 15 évig kábítószerfüggő volt, és élt az utcán is. Ezeket ő maga meséli el, többek között testvére öngyilkosságát is felidézi. Problémás múltja miatt környezetváltozásra is szüksége van, hogy ne essen vissza.
Életét a vallás változtatta meg, ezért fontolgatta, hogy belép a bencés szerzetesrendbe, de vonzotta a családalapítás lehetősége is. Sok időt töltött a Pannonhalmi Bencés Főapátságban, ahol a szerzetesek segítettek neki anyagilag és lelkileg is.
Kitanulta az asztalos szakmát, Győrben dolgozott a szakmájában, amiből albérletet is tudott fizetni. Erről tart előadásokat iskolákban, hogy a fiatalokat ösztönözze a tanulásra. Megtanult autót vezetni is. Képességet pedig abban is kitűnnek, hogy verseket ír és Kosztolányit idéz.
Megtérésének történetét Hajnal Gergely filmje az elítéltekkel, barátokkal és Attila édesanyjával folytatott beszélgetésekből bontja ki. A film a Magyar Mozgókép Fesztiválon a legjobb egészestés dokumentumfilm díját nyerte meg. Legközelebb a Miracle Makers International Film Festival (Csodacsinálók Film Fesztivál) versenyprogramjában látható szeptember 11-14. között Los Angelesben. Illetve tartanak vetítéseket hajléktalanoknak és raboknak is.
A program szakmai felügyeletét a Miskolci Egyetem Kulturális és Vizuális Antropológiai Tanszéke látja el. A vetítés utáni beszélgetést Dr. Faragó László PhD vezette, részt vett rajta Hajnal Gergely és Lólé Attila is. Ezen a közönségtalálkozón megtudtuk, hogy három évig tartott a forgatás, ami két évvel ezelőtt ért véget, illetve azt, hogy Gergely és Attila a börtönszolgálatok alatt találkoztak, ahol mindketten már a rabokhoz jártak foglalkozásokat tartani. Kiderült, hogy Attila nem lett szerzetes, most kezdi a Pécsi Tudományegyetemen a romológia szakot. Valamint jelen volt nem meghívott vendégként, hanem a közönség tagjaként Kubiszyn Viktor, aki már öt könyvet írt a függőség témájában, és még az elvonón ismerte meg Attilát.
A CineFest Social másik részében két rövidebb alkotást mutattak be. Králl Kevin egy látássérült férfi mindennapjait mutatta meg Ha egy kék lufi lennél című művében. A második film Derzsi Mátyás Csókot kaptam az ördögtől című alkotása, amelyben a CineFest tavalyi életműdíjasa, Molnár Piroska is felbukkan.
A 19. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál további filmjei, amikről írtunk:
Hozzászólások