A mai nevén Város és – Faluvédők Szövetségét 1986-ban alakították meg. A szövetség célja, hogy tevékenysége révén kezdeményező és tudatformáló szerepet játsszon a magyar épített örökség védelmében, a településvédelemben, a településfejlesztésben és a közösségek alakításában.
Idén 38. alkalommal rendezik meg a Város – és Faluvédők Szövetségének országos találkozóját és szakmai konferenciáját. A rendezvénynek ezúttal Debrecen ad otthont. Az országos találkozó célja, hogy a résztvevők eszmét cseréljenek a többi között kulturális örökségvédelem, a várostervezés, az ingatlanfejlesztés és a hagyományőrzés aktuális kérdéseiről. A találkozóra július 24-e és július 27-e között kerül sor.
A rendezvényről előzetes sajtótájékoztatót tartottak. Debrecen képviseletében Komolay Szabolcs alpolgármester elmondta: „Mivel gyorsan változó világban élünk fontos, hogy a bennünket körülvevő épített örökséget megőrizzük. Debrecen városvezetése kiemelten fontosnak tartja épített értékeinek gondozását. Minden esetben figyelembe vesszük azokat a javaslatokat, amelyek a Debrecenben tevékenykedő civil szervezetektől érkeznek. Számos esetben például a Nagyerdei Stadion vagy a Parkerdő rekonstrukciója kapcsán is egyeztettük szándékainkat a civilekkel, többek között a Debreceni Városvédő – és szépítő Egyesülettel. Az együttműködés eredménye pedig azt hiszem önmagáért beszél.”
Karácsonyi György a Város – és Faluvédők Szövetségének alelnöke, egyben a Debreceni Városvédő – és szépítő Egyesület elnöke örömét fejezte ki, hogy az elmúlt években láthatóan az egész országban és Debrecenben is többet áldoztak örökségvédelemre: „A felújításoknak köszönhetően fontos történelmi örökségünknek számító kastélyok, kúriák szépültek meg szerte az országban. Nekünk debrecenieknek fontos, hogy számos közös eredményt értünk el együttműködve az önkormányzattal. Örülünk, hogy ennek a közös munkának a gyümölcse, hogy megújult a Parkerdő. Ugyanígy nagy dolognak tartjuk a többi között a Déri tér rekonstrukcióját és a Zsuzsi kisvasút jelenleg is zajló beruházását. A megújult Zsuzsi kisvasúton való utazás minden debreceninek nagy élményt jelent majd”.
A debreceni országos konferencián az alábbi szakmai előadások és eszmecserék lesznek:
I. Várostervezés és örökségvédelem
1. Építészeti örökség és -védelem Debrecenben (Gellér Ferenc, Podmaniczky-díjas építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök)
2. Cívis házak a helyi védelem rendszerében (Horváth Péter, Podmaniczky-díjas)
3. Várostervezés ingatlanfejlesztés és hagyományőrzés. Életmód és építészet. A fenntartható város. (Gábor István építészmérnök, városi főépítész)
II. Népi építészet, kastély- és várprogram
1. A népi építészet oktatása a DE Műszaki Karán 1994-2010-ig. (Pataky Emőke, Podmaniczky-díjas építészmérnök, műemlékvédelmi szakmérnök, ny. KÖH felügyelő)
2. Nemzeti Kastélyprogram és Nemzeti Várprogram 2017-2020. (dr. Virág Zsolt, a program végrehajtásáért felelős miniszteri biztos, a Magyar Kastélylexikon szerzője)
III. Természetvédelem, nemzeti parkok
1. Világörökségi területek kezelése (Szilágyi Gábor világörökségi szakértő)
2. Hortobágy, mint a világörökség része (dr. Aradi Csaba ökológus, címzetes egyetemi docens, a Hortobágyi Nemzeti Park nyugalmazott igazgatója)
3. Cívisek hittel és magyar szürkével (Gencsi Zoltán erdőmérnök, a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Kht. volt ügyvezetője)
4. Pásztorok és a csillagos ég – a Hortobágyi Csillagoségbolt-Park – Fényszennyezés (Gyarmathy István a Hortobágyi Nemzeti Park volt igazgatója)
Tagozati ülések
1. Képző- és iparművészeti tagozat – vezeti Millisits Máté Millisits Máté művészettörténész, művelődéstörténész, a Hatvany Lajos Múzeum munkatársa
Szakrális örökségünk védelme (25 perc)
1. Kerékgyártó József (Eger-Hatvan) : A debreceni öreg Rákóczi-harang története
2. Halász Lajos operatőr-rendező (Budapest, HALA Bt): Festett kazettás mennyezettek a Szamos mentén
3. Sáfár József (Távírótörténeti Muzeális Tárlat vezetője -Budapest): Régi távírók, elektromos szigetelők egyházi épületeken
Az élelmiszeriparhoz kötődő épített örökség védelme (55 perc)
1. Balla Viktória – Millisits Máté (Hatvan – Boldog) : Az élelmiszeriparhoz kötődő épített örökség védelme Európában a XXI. század hajnalán
2. Kis Béla (Békéscsaba): A békéscsabai István malom múltja- jelene -jövője
3. Kazinczky Gyula (Vésztő): Műemléképületek hasznosítása Békés megyében (Gyula bio sörfőzde – Vésztő Bagolyvár-Mezőkovácsháza Kormányhivatal
4. Szilágyi Andrea Éva (Érmihályfalva) :Megújuló épített örökség az Érmelléken- Az érmihályfalvi Gizella-malom
5. Kovács László ( Kis- Közép Agrárvállalkozók és Sajtkészítők Egyesületének elnöke) :Sajtút állomások a Kárpát-medencében (további információ :http://www.sajtut.eu/)
6. Beregszászi Miklós (főszerkesztő -Budapest) : A sajtút állomások bemutatása Tejgazdasági Szemle című folyóiratban
2. Népi építészeti tagozat – a nagyalföldi szőlőkultúra védelméért – vezeti Pataky Emőke építész, műemlékvédelmi szakmérnök
1. Létavértesi szőlőspajták – (Pataky Emőke)
2. Érmelléki tájházak – (dr. Kéri Gáspár, Székelyhíd)
3. Pásztorszentély épült a Hortobágyon (film)
3. Várak, kastélyok, kúriák – vezeti Kovács Imréné debreceni alelnök, Podmaniczky-díjas
1. A debreceni városvédők „Itthon láss csodát" kirándulás sorozata – (Kovácsné Ilike)
2. Egykori végvár, ma kulturális és turisztikai központ – (Petrovics László, ny. tanár, helytörténész.
4. Ifjúsági tagozat – A fiatalok ösztönzése, mozgósítása a városvédő munkában történő részvételre – vezeti Pinczésné Kiss Klára
1. Cívis házak felmérése – (Harangi Attila építész)
A szakmai részt városnézések, helytörténeti, művelődési előadások, hangversenyek és jó hangulatú, kötetlen, zenés találkozók kísérik.
A konferencia keretében a résztvevők kirándulásokat tehetnek Biharba, a Hajdúságba, Balmazújvárosba és a Hortobágyra.
Hozzászólások