Cristiano Ronaldo 2014 óta nagykövete a svájci TAG Heuer óramárkának. Őszintén remélem, hogy már nem sokáig. Vélemény.
Az épp Manchesterben focizó sztárjátékostól láttunk már pár hisztit az elmúlt években, de legutóbbi, pár nappal ezelőtti esete minden eddigit felülmúl. A Manchester United a liverpooli Evertonnál járt és nem elég, hogy nem nyertek, a portugál félisten még bicegve is hagyta el a pályát. Egy Everton drukker kisfiú a pálya szélén mobiltelefonjával videózta a levonuló játékosokat, amikor CR7 szó szerint kiverte a telefont a kezéből, majd továbbállt. Ott, abban a pillanatban nem csak a készülék tört össze, hanem valószínűleg egy futballrajongó gyerek szíve is.
Jártam már sportmérkőzéseken, tudom milyen az, amikor egy edző vagy játékos üvölt, őrjöng. De arra a szintre eljutni, hogy egy gyerekkel ezt tegye valaki, tényleg csak a leghitványabb sportolók tudnak. Lehet jönni a számokkal, eredményekkel, érmekkel, díjakkal. Emberségből ez már nem Premier League, de még NB II sem. Mert ott, amikor hergelik, szavakkal inzultálják a játékokosat az ellenfél szurkolói, még akkor sem csap oda a játékos kifelé menet. Egy csendben kamerázó gyerekkel ezt tenni, az mindennek az alja.
Ronaldo természetesen bocsánatot kért Instagram oldalán (azért csak begyűjt már pár lájkot, kommentet meg új követőt), ahol ír a nehéz érzelmekben dús pillanatokról, a felelős viselkedés fontosságáról és, hogy milyen példát kell mutatni a fiatal focirajongóknak. Végül meghívta az érintett srácot egy Old Trafford-i meccsre, vagyis a United egy hazai mérkőzésére.
A talkSPORT egyik vezető szerzője, Simon Jordan szerint a kiborult játékos ingerlékeny és az elkövetőnek egy új telefont kellett volna felajánlania a tönkrement helyett. Arra a részre, hogy Manchesterbe hívja a sértetett, azt a költői kérdést tette fel: „Ki akarná azt?”. És maximálisan igaza van.
De hogyan kapcsolódik ehhez az egészhez a nyitómondatban szereplő svácji luxusmárka? Viccesen. Vagy ironikusan. De leginkább karmikusan. A cég jó ideje futó kampányszlogene a Don’t Crack Under Pressure, ami annyit tesz: Ne törj szét a nyomás alatt. Nos, ez az, ami nem sikerült a portugál csodának. Ezzel nem csak önmagából csinált hülyét, de még egy igen komoly múlttal rendelkező cégnek is kellemetlen napokat szerzett.

Meglátásom szerint ez tipikusan annak az esete, amikor a tetteknek nem csak olyan következményei lehetnek, amelyekkel mások szembesítenek bennünket (a telefonos ügyben rendőrségi nyomozás is indult), hanem utólagos önfegyelem gyakorlására is nyújt lehetőséget. Például mondhatná azt önszántából, hogy nem nagykövete többé a márkának a viselkedése miatt, mert nem szeretné rontani a gyártó megítélését. Még az is lehet, hogy mutatna egy olyan példát, amit mások, más területeken is átvehetnének. Naiv gondolat, tudom.
Végezetül – ha már szóba került egy Jordan – jöjjön egy névrokon: Michael Jordan. Az egykori NBA legendával tavaly szeptemberben egy jelenlegi NBA sztár, Steph Curry készített interjút a Ryder Cup során, ahol szóba került a vereség témaköre is. Jordan erről így elmélkedett:
„Utálok veszíteni. Úgy értem, ez nem is kérdés. De tisztelem a vereséget, mert a vereség a győzelem része. Soha nem fogsz csakis nyerni. A győzelemhez veszíteni is kell.”
Hozzászólások