Barcsa Lajos alpolgármester tartott ma délelőtt sajtótájékoztatót, ahol bemutatta a 2021-es büdzsé gazdaságot, sportot és oktatást érintő elemeit.
Ahogy arról már korábban beszámoltunk: Papp László Debrecen polgármestere élő bejelentkezésében ismertette a cívisváros idei költségvetési tervezetét, amit- a pandémia miatt szünetelő közgyűlés hiányában- kiküldenek a képviselőknek.
Ma Barcsa Lajos alpolgármester részletesen is ismertette a több, mint 162 milliárd forintos költségvetésből mennyit fordít a város gazdaságra, sportra és oktatásra.
2021 és a következő évek
Az alpolgármester szerint az idei év a következő esztendők fejlesztéseinek rakja le az alapjait. Ugyan a pandémia miatt 4,7 milliárd forintos adóbevétel kieséssel számol a város, az idei büdzséből mégis jut a legfontosabb területek fejlesztésére. Elmondta azt is, hogy a város mindent megtesz azért, hogy munkahelyeket teremtsen, amiben fontos szerepet játszanak a rohamosan fejlődő ipari parkok.

Unikális, hogy egy önkormányzat ipari parkokat fejleszt, de ezek busásan megtérülő befektetések. A Déli Ipari Parkot spekulatív módon kezdtük kialakítani, ma már 765 ember dolgozik itt, a következő években pedig több ezer debreceninek adnak majd munkát az ide települő cégek
részletezte Barcsa Lajos.
Az Északnyugati Gazdasági Övezetre és a Déli Ipari Parkra összesen 27 milliárd forintot fordít idén a város, amiben útépítések és közművesítési munkálatok szerepelnek a két területen. Emellett csaknem 50 kilométernyi vezeték és kábel kiépítése is megvalósul majd a két ipari parkban.
Az iparűzési adó hiánya
Az iparűzési adó hiányáról Papp László is beszélt: részletezte Debrecen álláspontját az ügyben, miszerint erre a bevételre a városoknak szüksége van, hiszen rengeteg területre fordítható az ebből származó összeg és ösztönzően hat a helyi gazdaságra is. Barcsa Lajos ezzel kapcsolatban ismertette:
2014 és 2019 között folyamatosan emelkedett az önkormányzat ebből származó bevétele, a járványhelyzet miatt hozott kormányzati intézkedések hatására azonban 2020-ban a tervezett összeghez képest 2,7 milliárd forinttal kevesebb lett a tényleges szám. 2021-ben még nagyobb mértékű a járványhoz kapcsolódó bevételkiesés, ezt némileg kompenzálja, hogy jelentős iparűzési adót fizető cégek kezdték meg tevékenységüket tavaly Debrecenben.
Hozzátette: ugyan a helyi iparűzési adó viszonylatában volt a legnagyobb visszaesés érzékelhető, de a pandémia miatt a gépjárműadó, idegenforgalmi adó, a parkolási díj, a közterület-használati díj is kevesebbet hozott az önkormányzatnak tavaly.
Oktatási fejlesztések
Az idei költségvetési tervezet egyik fontos része a közoktatás, idén ennek a területnek a fejlesztésére költenek az egyik legtöbbet a 162 milliárdból. Barcsa Lajos elmondta: a 2021-es költségvetés-tervezet családbarátnak tekinthető. Ezt azzal indokolta, hogy a 33 önkormányzati fenntartású óvodából 11-et érint idén valamilyen fejlesztés, ezeken felül pedig egy új óvoda épül a Tócóvölgyben. Ugyan az iskolák nem az önkormányzat égisze alatt működnek, idén ott is várhatóak fejlesztések.
Az Epreskerti tornaterem mintegy 1 milliárd forintból épül meg, és folytatódik a munka a Bocskai István Általános Iskolában is: a tavalyi energetikai korszerűsítés után 2021-ben az intézmény uszodája újul meg.
emelte ki az alpolgármester.
Több bölcsőde felújítása is a tervezet része, emellett három új intézményt is létesítenek, egyet Józsán (úgynevezett konténerbölcsődét), egyet a Postakertben, valamint kapna egy bölcsődét a déli városrész is. Az első két intézmény megépítéséről 2019-ben döntött az önkormányzat (erről itt írtunk) azonban a megvalósítást a koronavírus-járvány jelentősen akadályozta.

Összességében 3,64 milliárd forint jut az oktatási intézmények fejlesztésére az idei költségvetés-tervezetben.
Sport a covid árnyékában
A sportra az idei költségvetésben kevesebb forrást biztosított a város. Barcsa Lajos ismertette: a teljes sportcélú költségvetés idén 896 millió forint lehet. Ennek nagy része a Debreceni Sportcentrum-Sportiskolának nyújtott 745 millió forintos támogatás. Emellett több, mint 40 millió forint juthat a DSC fejlesztési terveire is, a TAO-forrásokból önerőt tud biztosítani az önkormányzat kisebb felújításokhoz.
2021 az olimpia éve lesz. A DSC-SI sportolói közül a hosszútávfutó Kácser Zita már kvalifikálta magát, de a gátfutóinknak, Kozák Lucának és Kerekes Grétának is jó esélye van a kvótaszerzésre. A Debreceni Sportcentrum Nonprofit Kft. élsportolóinak felkészülésére, versenyeztetésére 45 millió forintot különítettünk el a költségvetés-tervezetben.
tette hozzá.
A büdzsében összesen 11,6 millió forint áll rendelkezésre a Békessy Béla sportösztöndíj kiírására, ami elsősorban azon kiemelkedő eredményeket elérő versenyzők számára nyújt támogatást, akik kizárólag sporttevékenységükből nem tudnak megélni.
A három területen kívül
Az oktatás, a sport és a gazdaságfejlesztések mellett szóba került a mai eseményen a DKV Zrt. veszteségkompenzációja is, hiszen a koronavírus a közlekedési vállalat bevételén is éreztette hatását. A költségvetés-tervezet 3,1 milliárd forintot különít el a DKV Zrt. veszteségkompenzációjára- emelte ki az alpolgármester. A cég várhatóan idén is jelentős bevételkieséssel kell, hogy számoljon a járvány miatt, a kijárási korlátozás miatt például 70%-ra csökkent az utazásszám, az államilag meghatározott menetdíj-kedvezmények pedig szintén százmillió forintos nagyságrendű veszteséget jelentettek. Végül az alpolgármester a vagyonkezelést illetően megemlítette, hogy a Debreceni Egyetem Balásházy János Gyakorló Technikuma, Gimnáziuma és Kollégiuma, valamint az Agóra Tudományos Élményközpont épületének várható értékesítése kapcsán 5,8 milliárd forint bevétellel számol a város.
Hozzászólások