Világszínvonalú elektronikai gyártástechnológia laboratóriummal gazdagodott a Debreceni Egyetem (DE) Természettudományi és Technológiai Kara (TTK) 2022.04.21-én.
A DE számára kiemelt terület az elektronika- és a járműipar. A régióban működő és a betelepülő cégek, ipari partnerek nemcsak a humánerőforrás-utánpótlásaként, de innovációs forrásként is számítanak az egyetemre, mint tudásbázisra. Ezek tényezők a DE mérnöki képzéseinek fejlesztését, a képzési és kutatási infrastruktúra folyamatos korszerűsítését ösztönzik. A gyártás technológiai labor ezt a folyamatot támogatja
mondta a csütörtöki laborátadó ünnepségen Bács Zoltán, a DE kancellárja.
A cél, hogy a DE hosszútávra megalapozza a régió és a debreceni járműipar- és villamosipar utánpótlásbázisát.

A beruházásnak köszönhetően az iparban alkalmazott gyártástechnológiai berendezések használatában is gyakorlatot szerezhetnek a hallgatók.
Kun Ferenc, a Természettudományi és Technológiai Kar dékánja mérföldkőnek nevezte a labor kialakítását. A most átadott gyakorlóhelyet a villamos mérnök BSc-hallgatók, valamint – a tervek szerint a Műszaki Karral közösen induló – MSc-képzésben részt vevő diákok használják majd.
A kari vezető kitért rá, hogy a villamosmérnöki szak töretlen fejlődését jelzi a hallgatói létszám folyamatos növekedése, illetve a képzés elismertsége, a felsőoktatási rangsorokban ugyanis a minőségi mutatók tekintetében a BME után a második helyen áll.
Vibók Ágnes, a Fizikai Intézet igazgatója kiemelte: a kar példaértékű kapcsolatot ápol a térség nagyvállalataival. A partnerek nemcsak alkalmazzák a DE-ről kikerülő mérnököket, de részt is vállalnak az egyetemi képzésből: műszeradományokkal, duális képzéssel, gyakorlati helyekkel, szakdolgozati és diplomamunkatémákkal segítik a kart.

A fejlesztés révén a szilárd elméleti tudás mellett naprakész gyakorlati ismereteket tudnak elsajátítani a hallgatóink már az egyetemi évek alatt
hangsúlyozta Battistig Gábor, a Villamosmérnöki Tanszék vezetője.
Az együttműködés fontosságát, a gyakorlatorientált képzés piacképességét méltatták az adományozó cégek képviselői: a Fuji Europe, az NI és a Sensirion vezetői is, akik bizalmukat fejezték ki, hogy a jövőben a gyártás mellett a kutatás-fejlesztés területén is folytatódhat a közös munka.
Az iparban is használt korszerű NXT-III beültető automata a Fuji Europe adományaként került a laboratóriumba, amely kialakításához anyagi és eszköztámogatást nyújtott a National Instruments és a Sensirion. A laborhelyiség felújítása és a további berendezések csaknem 70 millió forintba kerültek, ennek nagy részét a DE műszaki oktatásfejlesztését célzó programból finanszírozta az intézmény. A speciális ESD, az elektromos kisülés elleni védelemmel ellátott laborbútorokat, a technológiai és mérőberendezéseket a Microsolder Kft. és a D és Tsa szállította.
Forrás: Debreceni Egyetem Sajtóiroda – ÉE
Hozzászólások