A Szegény párák című amerikai-ír-angol romantikus sci-fi drámát a CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál nagyjátékfilmes versenyprogramjában mutatták be szeptember 8-án, ezzel párhuzamosan a Velencei Filmfesztiválon szerepelt, ahol mint utólag kiderült, nyolcperces vastapsot és Arany Oroszlán díjat is kapott.
A film a reklámblokk után egy rendhagyó konferálást kapott. Mivel a vetítés világpremier volt, ezért a szervezők fokozottan ügyeltek arra, hogy egy képkocka se kerülhessen ki, így felhívták a figyelmet arra, hogy amennyiben gyanús viselkedést tapasztalnak, leállítják a vetítést. Szerencsére erre nem került sor.
A film előtt a rendező, Yorgos Lanthimos angolnyelvű videóüzenetét láthatta a közönség, amiben elmondta, hogy sajnálja, hogy személyesen nem lehet jelen Miskolcon, mivel Velencében tartózkodik. A filmet Budapesten forgatták, így a jelentős magyar stáb is jelen volt a vetítésen, ők is most látták először a kész művet.
Egy tudós, Dr. Godwin Baxter (Willem Dafoe) feltámaszt egy terhes nőt, aki korábban öngyilkos lett, úgy hogy kicseréli az agyát a magzatéval. Ezután elnevezi Bellának (Emma Stone), és figyelemmel kíséri, hogyan fejlődik a gyermeki lélek a felnőtt testben, azaz tanul meg járni, enni, beszélni és miként fedezi fel a testét. A megfigyeléshez asszisztensként felkéri egyetemi tanítványát, Max McCandles-t (Ramy Youssef), aki beleszeret a lányba. A hölgyet azonban elcsábítja egy ügyvéd, Duncan Wedderburn (Mark Ruffalo), aki világkörüli útra viszi.
A film Bella Baxter fantasztikus fejlődéséről szól, ezen keresztül az ember és társadalom kapcsolatáról is, hogy mit jelent a civilizáció. Bella sok emberrel találkozik utazása során, akik közül többen ki is használják őt, nagyon erős a társadalomkritikai vonulat az alkotásban.
Néhány fontos téma, amit a film körüljár:
- Godwin szerint csak úgy érdemes élni, hogy feszegetjük a határokat. Ez onnan ered, hogy az apja sokat kísérletezett rajta, például megbillogozta a péniszét.
- A nő saját testéhez való joga abban az értelemben, hogy birtokolhatják-e férfiak és abban az értelemben is, hogy áruba bocsáthatja-e.
- Bella az ártalmas és érdekes Duncant választja kalandnak azelőtt, hogy hozzámenne feleségül a rendes, de unalmas Maxhez.
A színészek egyébként is nagyágyúk, de itt ismételten bizonyítják tehetségüket lenyűgöző alakításaikkal. Az Oscar-díjas Emma Stone egy kifejezetten nehéz szerepet játszik, miszerint egy pár hónapos, még a végtagjait sem megfelelően használó gyermeki szintről egy felnőtt, világot látott nőig fejlődik a vásznon mentálisan, s ezt a lehető leghitelesebben. Willem Dafoe a sebhelyes arccal és párbeszédeivel hozza a Frankenstein-szerű őrült tudós karakterét, aki csirkekutyákat tart otthon. Mark Ruffalo egy szoknyavadászból vedlik át egy féltékeny szeretővé.
Ehhez steampunk világ társul festményszerű égboltokkal, a báli ruhától az orvosi köpenyen át a szado-mazo viseletig változatos jelmezekkel, fekete-fehér és színes jelenetekkel, halszemoptikával, valamint nyomasztó zenével, utóbbit a filmben egy cameo erejéig feltűnő Jerskin Fendrixnek köszönhetjük, aki most először szerzett filmhez zenét.
A rendező, Yorgos Lanthimos a Velencei Filmfesztiválon korábban már kétszer is nyert, A kedvenccel a zsűri különdíját, az Alpokkal az Arany Osellát a legjobb forgatókönyvért. Múlthéten a Telluride Filmfesztiválon Ezüst Medált kapott.
A film Alasdair Grey skót író azonos című 1992-es díjnyertes regényéből készült, ami magyarul még nem jelent meg.
A film Magyarországon 2024.01.25-én kerül a mozikba a Fórum Hungary forgalmazásában.
A film előzetes korhatárbesorolása 12-es, ami nagyon kevés már csak a szereplők morálisan megkérdőjelezhető viselkedése miatt is. Illetve előfordulnak olyan jelenetek, amelyekben emberi belső szerveket és nemiszerveket látunk, valamint áthágja a normákat (például bordélyházba járó pap). Velencében és Miskolcon is voltak, akik kimentek a filmről.
A 19. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál további filmjei, amikről írtunk:
Hozzászólások