A HajduPress az év legjobbjait bemutató cikksorozatának első állomása a képregények. Minden toplistához hasonlóan ez is szubjektív, de azért lehetnek benne mások számára is érdekes alkotások. A művekhez tartoznak hosszabb kritikák is, így itt csak röviden írok róluk. Előrebocsátom, hogy nem olvastam az összes megjelenő képregényt, és egy angolnyelvű sorozat is van a listán.
5. Blacksad 6. kötet: A függöny lehull – Első rész (megjelenés: 2021 október, eredeti kiadó: Dargaud, magyar kiadó: Pesti Könyv Kiadó)
Már a legelső kötet megfogott, és az Eisner-díjas francia sorozat tartja a kezdetekben felállított szintet. Nagyon hangulatos noir történet, nagyon igényes, albumméretű kivitelben. Külön dicséretet érdemel a magyar kiadás, ami az eredetivel szinte egyidőben jelent meg. Bár a kötetek eddig különállóak voltak, ehhez már ajánlott az előzmények ismerete.
4. Vízitündér 2. kötet – A vízitündér lánya (megjelenés: 2021. szeptember, magyar kiadó: Illustrart)
Ez a magyar-román koprodukciós alkotás örökérvényű témákat jelenít meg a kelet-európai népmesékhez hasonlóan. Ilyen az, hogy az emberek kizsákmányolják a természetet, illetve, hogy az hogyan áll bosszút rajtuk ezért. Az első része megnyerte a Magyar Képregény Szövetség elismerését, az Alfabéta-díjat, és a második sem adta alább. A két rész olvasható és érthető együtt, és külön-külön is.
Kritikám decemberben megjelenik a Free! Képregényújság 3. számában.
3. V mint vérbosszú (megjelenés: 2021. április, eredeti kiadó: DC Vertigo, magyar kiadó: Fumax)
Bár idén már a második magyar kiadás jelent meg, ez is bizonyítja, hogy még a mai napig is mennyire fontos műről van szó annak ellenére, hogy eredetileg a nyolcvanas években készült. Egy posztapokaliptikus Angliában játszódó politikai thriller, mely a zsarnokok elleni forradalom szimbólumává vált világszerte. Habár keletkezése idején még jövő volt, számunkra úgy vázol fel egy alternatív történelmet, hogy azt többnyire el tudjuk fogadni valóságosnak.
2. Pókember életút – A Hihetetlen Pókember 2021/3. különszám (megjelenés: 2021. szeptember, eredeti kiadó: Marvel, magyar kiadó: Kingpin)
Ritkán adatik meg valakinek, hogy egy általa gyerekkora óta rajongott karakter – legyen az valós vagy fikciós – megkapja azt a tiszteletet, és megörökítsék úgy szinte az egész életét, ahogyan megérdemli. Velem ez történt ennél a kiadványnál. Ennyit a személyes áradozásról. Objektíve ez egy remek történet, mely jól reflektál az Egyesült Államok történelmének fontosabb eseményeire is.
1. Rorschach 1-12. szám (megjelenés: 2020. október – 2021. szeptember, eredeti kiadó: DC Black Label)
Amikor újabb lehúzásra számít az ember, akkor kap egy olyan olvasnivalót, amit már évek óta nem. Bár az előző két jelöltről is szinte csak szuperlatívuszokban lehet írni, ez még rajtuk is túltesz. Egy történetileg és látvány terén is zseniális politikai thriller, ami az amerikai elnökválasztás idején kezdődött, így a jövőre következő magyar választáshoz is érdekes és aktuális meglátásokat fogalmaz meg pártszimpátiától függetlenül.
(Kiss Tamás)
Hozzászólások